2024. gada janvāris – aprīlis
20. aprīlis – EGGSHELL projekta dalībnieki projekta ieviešanas laikā ir publicējuši būtiski vairāk zinātnisko publikāciju nekā bija plānots projekta sākumā. Sākotnēji tika plānots, ka projekta -ieviešanas laikā tiks publicētas trīs zinātniskās publikācijas. Tomēr, projektam noslēdzoties, jau ir publicētas astoņas zinātniskās publikācijas, kā arī vēl trīs publikācijas tiek recenzētas. Publikācijas publicētas tādos zinātniskajos žurnālos kā Smart Materials in Medicine, Materials Today: Proceedings, and Journal of the European Ceramic Society. Par projekta ieviešanas gaitā iegūtajiem rezultātiem plānots sagatavot vēl vairākas zinātniskās publikācijas.
2024. gada 4. aprīlī, Ēnu dienu ietvaros, EGGSHELL projekta koordinatore Dagnija Loča iepazīstināja divus 6. klases skolniekus ar pētnieka ikdienu Rīgas Tehniskās universitātes Biomateriālu un bioinženierijas institūtā. Skolēniem bija iespēja uzzināt, kā olu čaumalas var izmantot biomateriālu iegūšanai izmantojot elektroizsmidzināšanu, kā arī ar kādām problēmām zinātnieki saskaras, izstrādājot inovatīvos materiālus.
Pēc Ēnu dienas pasākuma 2024. gada 4. aprīļa pēcpusdienā, Rīgā, Latvijā, notika EEA-RESEARCH-85 projekta “Atkritumi – resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai” konsorcija partneru sanāksme. Sanāksmē tika pārrunāts projekta ietvaros paveiktais, kā arī apspriesti nākotnes plāni. Trešajā projekta ieviešanās gadā galvenais fokuss tika vērsts uz amorfā kalcija fosfāta sintēzes mērogošanu, poraino amorfā kalcija fosfāta keramikas pamatņu iegūšanu, kā arī uz iegūto materiālu bioloģisko īpašību raksturošanu. Visi projekta ietvaros izvirzītie mērķi tika veiksmīgi sasniegti. Projekta partneri arī turpmāk plāno sadarboties dažādu pētījumu ietvaros.
5. aprīlī notika EGGSHELL projekta noslēguma konference, kurā projekta laikā iegūtos rezultātus Rīgas Tehniskās universitātes studentiem un profesoriem prezentēja projekta dalībnieki. Qianli Ma (Oslo Universitāte) uzstājās ar prezentāciju “Bio-evaluation of Eggshell products, in vitro and in vivo studies”, savukārt Olafur Eysteinn Sigurjonsson (Reikjavīkas Universitāte) sniedza pārskatu par “Current status and future prospects of genome-scale metabolic modeling to optimize the use of mesenchymal stem cells in regenerative medicine and biomaterials research”. Konferenci apmeklēja vairāk kā 50 dalībnieki.
2023. gada oktobris – decembris
02.11.2023 RTU viesojās Rumānijas Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.—2021. gada plānošanas perioda Sertifikācijas iestādes, Vadošā iestādes un Revīzijas iestādes pārstāvji, kuri labās prakses pārņemšanas un pieredzes apmaiņas vizītes ietvaros iepazinās ar RTU īstenoto Baltijas pētniecības programmas projektu “Atkritumi – resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai”.
RTU zinātnieki pārstāvjus iepazīstināja ar projekta mērķi, izaicinājumiem, ar kuriem saskārušies projekta īstenošanas gaitā, kā arī ieguvumiem, ko sniedz Baltijas pētniecības programmas projektu realizēšana.
No 2023. gada 18. līdz 19. oktobrim Rīgā norisinājās Baltijas pētniecības programmas vidusposma konference “Sadarbības pieredze pētniecības nākotnes veidošanai”, vienkopus pulcējot pārstāvjus no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas “Pētniecība un izglītība” aktivitātēm “Baltijas pētniecības programma”, “Stipendijas” un “Inovācijas centri”.
Konferencē piedalījās Baltijas pētniecības programmas, stipendiju un inovācijas centru projektu īstenotāji no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, Norvēģijas, Islandes un Horvātijas, kā arī pārstāvji no programmu administratīvā personāla, lai diskutētu par veidiem, kā veidot nākotni, balstoties uz visu iesaistīto gūto pieredzi līdz šim. 18. oktobrī konferences dalībnieki apmeklēja dažādus Latvijas Baltijas pētniecības programmas projektus, tajā skaitā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) realizēto projektu «Atkritumi – resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai» (Nr. EEA-RESEARCH-85).
Vizītes laikā konferences dalībnieki tika iepazīstināti ar projekta ieviešanas gaitu, sasniegto progresu kā arī ieguvumiem, realizējot Baltijas pētniecības programmas projektu. Tāpat konferences dalībnieki devās ekskursijā pa RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centru un iepazinās ar tajā izstrādātajiem biomateriāliem.
2023. gada jūlijs – septembris
- gada septembrī EEA-RESEARCH-85 projekta dalībnieks Kristaps Rubenis no RTU piedalījās divās starptautiskās zinātniskajās konferencēs – FEMS EUROMAT 2023 un BIOFABRICATION 2023.
FEMS EUROMAT 2023 norisinājās Frankfurtē (Vācijā) no 2.-7. septembrim. K. Rubenis konferences ietvaros prezentēja mutisko referātu “Sintering of low-crystalline calcium phosphates by uniaxial compaction at room temperature”, kurā tika apskatīti EEA-RESEARCH-85 projekta ietvaros iegūtie rezultāti vāji kristālisko kalcija fosfātu saķepināšanas jomā, saķepināšanai izmantojot uniaksiālu presēšanu istabas temperatūrā, spiedienā, kas nepārsniedz 1.5 GPa.
BIOFABRICATION 2023 norisinājās Saskatūnā (Kanādā) no 17.-20. septembrim. K. Rubenis konferencē piedalījās ar stenda referātu “Sintering of temperature-sensitive calcium phosphates by uniaxial compaction at room temperature”, kurā tika demonstrēts, ka, izmantojot uniaksiālo presēšanu istabas temperatūrā, iespējams iegūt blīvu (relatīvais blīvums > 90 %) vāji kristālisko kalcija fosfātu keramiku, saglabājot sākotnējā izejmateriāla fāzi (vāji kristāliskais apatīts, amorfais kalcija fosfāts vai oktakalcija fosfāts).
Papildus, EEA-RESEARCH-85 projekta dalībnieki nopublicējuši 3 zinātniskās publikācijas.
1.Zinātniskajā žurnālā ACS Omega publicēts pētījums “Amorphous Calcium Phosphate and Amorphous Calcium Phosphate Carboxylate: Synthesis and Characterization”. Publicētajā pētījumā aprakstīta jauna metode amorfā kalcija fosfāta un karboksilātus saturoša amorfā kalcija fosfāta sintēzei. Pētījumā salīdzinātas iegūto amorfo kalcija fosfātu fizikālās un ķīmiskās īpašības un raksturota to saderība ar MC-3T3E1 šūnām. Būtiski, ka augstākā šūnu dzīvotspēja tika konstatēta citrātu jonus saturošā amorfā kalcija fosfāta gadījumā. Sintezētajiem amorfajiem kalcija fosfātiem ir būtisks potenciāls pielietošanai audu inženierijas jomā.
2. Zinātniskajā žurnālā Journal of Tissue Engineering publicēts apskata raksts “Significance of mechanical loading in bone fracture healing, bone regeneration, and vascularization”. Publikācijā apskatīta zinātniskā literatūra par mehāniskās slodzes ietekmi uz kaulu lūzumu dzīšanu, kaulaudu reģenerāciju un vaskularizāciju. Jau kopš 19. gs. beigām zināms, ka kaulaudi reaģē uz mehānisku stimulu, kas ir svarīgs to reģenerācijai. Lai gan agrākie pētījumi ir pierādījuši, ka mehāniskā slodze ietekmē kaulaudus, šīs ietekmes apjoms uz kaulaudu reģenerāciju un ar to saistītie mehānismi paliek neizprasti. Apskata raksts cenšas skaidrot šos jautājumus, pievēršot uzmanību kaulaudu remodelēšanai un mehānotransdukcijai, reaģējot uz mehānisko slodzi.
3. Zinātniskajā žurnālā Journal of the European Ceramic Society publicēts apskatraksts “Review on the strategies to improve the mechanical strength of highly porous bone bioceramic scaffolds”. Šajā apskata rakstā apskatīta zinātniskā literatūra par metodēm, ar kuru palīdzību iespējams uzlabot augsti porainu biokeramikas pamatņu mehāniskās īpašības. Lai gan kaulaudiem ir apbrīnojama spēja pašatjaunoties, kritisku defektu gadījumā nepieciešama ārēja iejaukšanās. Šādā gadījumā nereti izmanto augsti porainas biokeramikas pamatnes, taču būtisks to trūkums ir zema mehāniskā izturība. Publicētajā literatūras apskatā analizēta zinātniskā literatūra par paņēmieniem, kuri izmantojami augsti porainu biokeramikas pamatņu mehānisko īpašību uzlabošanai, izmantojot, piemēram, nanodaļiņas, kā arī kombinējot biokeramiku ar biopolimēriem.
2023. gada aprīlis – jūnijs
2023. gada aprīlī publicēšanai zinātniskajā žurnālā Smart Materials in Medicine pieņemta pirmā kopīgā EEA-RESEARCH-85 projekta partneru zinātniskā publikācija “Eggshell-derived amorphous calcium phosphate: Synthesis, characterization and bio-functions as bone graft materials in novel 3D osteoblastic spheroids model”. Publicētajā pētījumā salīdzināts amorfais kalcija fosfāts, kura sintēzei kā kalcija avots izmantotas olu čaumalas, kā arī amorfais kalcija fosfāts, kura sintēzei izmantots komerciāls hidroksilapatīts. Amorfais kalcija fosfāts, kura sintēzei tika izmantotas olu čaumalas uzrādīja labāku citosaderību un aizkavētāku kristalizāciju. Tāpat, osteoblastu sferoīdos tas aktivizēja tipiskos osteogēnos mRNA profilus, kas raksturīgi MC-3T3-E1 šūnām, palielināja mineralizēto nodulu veidošanos, kā arī pastiprināja ekstracelulārās matricas proteīnu sintēzi, apliecinot, ka amorfais kalcija fosfāts, kura iegūšanai izmantotas olu čaumalas ir perspektīvs biomateriāls.
2023. gada janvāris – marts
No 2023. gada 21. līdz 24. martam Roros (Norvēģija) norisinājās 16. Skandināvijas Biomateriālu biedrības (ScSB) konference, kuras zinātniskā programma bija centrēta ap tēmu “Bioinspiration in biomaterials”.
Konferencē piedalījās 120 pētnieki no Skandināvijas, Baltijas valstīm, pārējās Eiropas, Āzijas, kā arī Ziemeļamerikas. EEA-RESEARCH-85 projekta dalībnieki no Rīgas Tehniskās universitātes – Signe Zemjāne un Kristaps Rubenis ScSB konferencē piedalījās ar stenda referātiem “The influence of the synthesis method on the sintering ability of amorphous calcium phosphate and properties of the obtained ceramics” un “Fabrication of porous ceramic scaffolds from amorphous calcium phosphate synthesized from chicken eggshells”.
Konferenci apmeklēja arī EEA-RESEARCH-85 projekta dalībnieki no Oslo universitates un Reikjavīkas univeritātes.
2023. gada 22. martā Roros notika EEA-RESEARCH-85 projekta «Atkritumi – resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai» partneru sanāksme, kuras laikā tika pārrunāti līdz šim projekta ietvaros paveiktie darbi, kā arī diskutēts par turpmāk veicamajiem darbiem. Pētniecības projekta ieviešanas otrajā gadā (projekts noslēdzas 2024. gadā), galvenokārt, tiek strādāts pie blīvu un porainu amorfā kalcija fosfāta keramikas pamatņu iegūšanas ar aukstās saķepināšanas un augsta spiediena vērpes metodēm, kā arī pie iegūto paraugu raksturošanas. Tāpat tiek turpināts darbs pie amorfā kalcija fosfāta bioloģisko īpašību raksturošanas un proteīnu iegūšanas no olu čaumalu membrānām. Kopumā projekta ieviešana notiek atbilstoši sākotnēji izvirzītajam darba plānam.
2023. gada 25. janvārī Norvēģijas Karalistes vēstniecības un Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāvji RTU izzināja, kā olu čaumalas pārtop inovatīvos biomateriālos.
Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra pētnieki iepazīstināja Norvēģijas Karalistes vēstniecības un Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāvjus ar projektu, kurā tiek izstrādāta un attīstīta jauna tehnoloģija olu čaumalu pārstrādei biomateriālos kaulaudu atjaunošanai.
Projekts «Atkritumi – resursiem stratēģijas piemērošana olu čaumalu pārveidošanā par nākamās paaudzes biomateriāliem kaulu reģenerācijai (EGGSHELL)» (Nr. EEA-RESEARCH-85) ir viens no Baltijas pētniecības programmas projektiem. Programma tiek īstenota Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu ietvaros, kurus finansiāli atbalsta Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija (No. EEZ/BPP/VIAA/2021/1). RTU projektu īsteno sadarbībā ar Oslo Universitāti (UiO), Reikjavīkas universitāti (RU) un Tallinas Tehnoloģiju universitāti (TalTech).
Viesojoties RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā, Norvēģijas Ārlietu ministrijas pārstāve Elin Graae Linnestad kopā ar Norvēģijas vēstniecības padomniecēm Agnesi Cimdiņu, Ivetu Medvidu un praktikantiem Sara Aurora Meyer un Magnus Johannesen Lysrud tikās ar projekta vadītāju, RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes vadošo pētnieci Dagniju Loču. Viesi iepazinās ar centra infrastruktūru zinātnisko projektu ieviešanai, pārrunāja projekta īstenošanas komandas sadarbības efektivitāti un modeļus, izaicinājumus, kas radušies projekta ieviešanas gaitā, kā arī iespējas, ko sniedz multidisciplinārā sadarbība starp Latviju, Norvēģiju, Īslandi un Igauniju.
Lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra darbību un zinātnieku ikdienu, viesiem bija iespēja piedalīties kaula neorganiskās komponentes sintēzes procesā, ko demonstrēja EGGSHELL projekta vadošais pētnieks Kristaps Rubenis un zinātniskā asistente Signe Zemjāne.
Plašāku informāciju par vizīti var lasīt šeit
2022. gada jūlijs – oktobris
2022. gada 21. oktobrī EEA-RESEARCH-85 projekta koordinatore Prof. Dagnija Loča piedalījās starptautiskajā “Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas” konferencē, kuru organizēja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte. Prof. Loča konferences plenārās sesijas laikā uzstājās ar prezentāciju “Biomateriāli kaulaudu inženierijai un terapeitisko aģentu lokālā piegāde”, kurā informēja arī par EEA-RESEARCH-85 projekta ieviešanas laikā veiktajiem pētījumiem.
2022. gada 30. septembrī nosisinājās gadskārtējā Zinātnieku nakts, kurā aktīvu dalību ņēma arī EEA-RESEARCH-85 projekta dalībnieki no Rīgas Tehniskās universitātes – Signe Zemjāne un Kristaps Rubenis. Pasākuma laikā vairāk kā 600 apmeklētāji uzzināja, kādus pētījumus RTU zinātnieki veic ikdienā, kā arī iepazinās ar aizraujošo zinātnes pasauli.
No 2022. gada 20. līdz 23. septembrim EEA-RESEARCH-85 projekta dalībnieks Prof. Jānis Ločs ņēma dalību zinātniskajā konferencē BiOCERAMICS 32 (Venēcijā, Itālijā), kuras laikā prezentēja RTU veiktos pētījumus amorfā kalcija jomā, tajā skaitā pētījumus, kuri tapuši EEA-RESEARCH-85 projekta ieviešanas laikā.
2022. gada aprīlis – jūnijs
No 2022. gada 13. jūnija līdz 15. jūnijam Jūrmalā norisinājās 15. gadskārtējā Skandināvijas Biomateriālu biedrības (ScSB) konference.
Konferences tēma bija “Sasniegumi biomateriālu inženierijā”, un tajā pulcējās pētnieki no 18 valstīm.
Divi no EEA-RESEARCH-85 projekta dalībniekiem – Signe Zemjāne un Kristaps Rubenis no Rīgas Tehniskās universitates (RTU) piedalījās ScSB konferencē ar stenda referātiem “Eggshell-derived amorphous calcium phosphate and low-crystalline apatite ceramics” un “Amorphous calcium phosphate ceramics with controlled porosity”.
Konferenci apmeklēja arī profesors Håvard J. Haugen no Oslo universitates (UiO), kā arī profesore Dagnija Loča un profesors Jānis Ločs no RTU, kas deva iespēju darba grupām no RTU un UiO pārrunāt EEA-RESEARCH-85 projekta progresu.
2022. gada 17. jūnijā EEA-RESEARCH-85 projekta dalībniece Signe Zemjāne veiksmīgi aistāvēja savu maģistra darbu par tēmu, kas saistīta ar amorfā kalcija fosfāta saķepināšanu.
Papildus iepriekš minētajam, no 27. jūnija līdz 1. jūlijam RTU viesojās maģistrantūras students Stefano Tognoni no UiO, kurš kopā ar RTU darba grupu raksturoja biomateriālus, kuri bija iegūti UiO.
2022. gada 6. aprīlī norisinājās Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem “Ēnu diena 2022”, kurā aktīvu dalību ņēma RTU Vispārīgās Ķīmijas tehnoloģijas institūts.
Kopumā institūtā viesojās 34 “ēnas”, kuras pavadīja aizraujošu dienu, iepazīstoties ar zinātnieku ikdienu un institūtā veiktajiem pētījumiem.
Divi EEA-RESEARCH-85 projekta dalībnieki – Signe Zemjāne un Kristaps Rubenis RTU Vispārīgās Ķīmijas tehnoloģijas institūtā ar pētnieka profesiju iepazīstināja četras “ēnas” – 8. līdz 11. klases skolēnus no Rīgas, Daugavpils, Daugmales un Kuldīgas skolām.
Skolēniem bija iespēja uzzināt, kā olu čaumalas iespējams izmantot biomateriālu (kalcija fosfātu) iegūšanai. Tāpat skolēniem bija iespēja piedalīties kalcija fosfātu sintēzē un uzzināt, kā tiek raksturota biomateriālu struktūra ar rentgendifrakcijas un skenējošās elektronu mikroskopijas metodēm.
Papildus skolēni uzzināja, kā no kalcija fosfāta pulvera iespējams iegūt keramiku un kā biomateriāli tiek raksturoti in-vitro aptākļos.
2022. gada janvāris – marts
2021. gada septembris – decembris
2021. gada maijs – augusts
EGGSHELL projekta ieviešana tika uzsākta 2021. gada 1. maijā. Pirmajos četros projekta īstenošanas mēnešos (01.05.2021 – 31.08.2021) uzsākts darbs pie jaunas koncepcijas izstrādes olu čaumalu pārstrādei nākamās paaudzes biomateriālos kaulaudu atjaunošanai. Maijā projekta koordinatore D.Loča devās pie Ziemeļeiropā lielākā olu un olu produktu ražotāja “Balticovo”, saņemot vairākus desmitus kilogramu olu čaumalu ar kuriem EGGSHELL projekta ietvaros uzsākta eksperimentu sērija amorfa kalcija fosfāta iegūšanai.
25. maijā projekta partneri tikās virtuālā projekta uzsākšanas sanāksmē, kurā pārrunāja turpmāko eksperimentu gaitu un iepazīstināja ar pētījumiem, kuri tiek veikti katrā no institūcijām. RTU zinātnieki pirmajos projekta ieviešanas mēnešos veikuši eksperimentus amorfā kalcija fosfāta iegūšanai no vistu olu čaumalām. Olu čaumalas termiski apstrādātas augstā temperatūrā, kā rezultātā no tām iegūts kalcija oksīds, kurš izmantots amorfā kalcija fosfāta sintēzei. Optimizējot sintēzes parametrus, veiksmīgi iegūts amorfais kalcija fosfāts. Iegūtais pulveris raksturots ar materiālu struktūru raksturojošām metodēm, kā arī tam noteikts blīvums. Sintezētais pulveris nosūtīts projekta partnerim Igaunijā (Tallinas Tehnoloģiju universitāte), kur tas tiks saķepināts ar dzirksteļizlādes plazmas saķepināšanas, augsta spiediena vērpes un selektīvās lāzera saķepināšanas metodēm. Turpmākajos mēnešos plānots strādāt pie amorfā kalcija fosfāta sintēzes metodes optimizācijas, lai palielinātu sintēzes rezultātā iegūstamā materiāla daudzumu, kā arī uzsākt iegūto materiālu biosaderības pētījumus. EGGSHELL projekta partneri aktīvi iesaistās arī dažādos projektu popularizējošos pasākumos stāstot sabiedrībai par projekta konceptu un sagaidāmajiem rezultātiem (3 intervijas radio, 1 intervija TV, 2 raksti presē, 3 Facebook ziņas un regulāri ieraksti mājaslapā https://vkti.rtu.lv/eggshells-projekta-aktivitates/ par projekta aktivitātēm). Septembrī projekta dalībniekiem paredzēta aktīva iesaiste video veidošanā “Zinātnieku nakts” aktivitātēm, stāstot un rādot, kā olu čaumalas var izmantot jaunu biomateriālu radīšanā.
Informācijas izplatīšana par EGGSHELL projekta aktivitātēm:
- 24.06.2021 – Publicēts raksts par EGGSHELL projekta mērķi un sasniedzamajiem rezultātiem projekta partnera Reikjavīkas Universitātes mājaslapā. Pilno rakstu skatīt šeit
- 15.06.2021 – Pētnieku grupa – Dagnija Loča, Kristaps Rubenis un Jānis Ločs sniedza interviju LTV1 rīta ziņu raidījumam “Rīta Panorāma”, stāstot un iepazīstinot par EGGSHELL projekta uzstādītajiem mērķiem un sagaidāmajiem rezultātiem. Pilno interviju skatīt šeit
- 06.06.2021 – Vadošā pētniece Dagnija Loča plašāku auditoriju iepazīstināja ar EGGSHELL projekta mērķiem, sniedzot interviju ziņu portālā “Jauns.lv”. Interviju skatīt šeit
- 31.05.2021 – Vadošais pētnieks, profesors Jānis Ločs sniedza interviju par EGGSHELL projektu radio “Pieci” raidījumā “Rītdiena īsumā”. Interviju skatīt šeit
- 28.05.2021 – Plašāka auditorija ar EGGSHELL projekta mērķi un plānotajiem rezultātiem tiek iepazīstināta Baltijas Biomateriālu Ekselences centra Facebook kontā. Vairāk skatīt šeit
- 27.05.2021 – EGGSHELL projekta mērķis un plānotie sasniedzamie rezultāti publicēti Oslo Universitātes mājaslapā. Pilno rakstu skatīt šeit
- 25.05.2021 – EGGSHELL projekta mērķis un plānotie sasniedzamie rezultāti publicēti Rīgas Tehniskās universitātes mājaslapā. Rakstu skatīt šeit
- 20.05.2021 – Vadošā pētniece Dagnija Loča sniedza interviju RadioNaba raidījumā “Zinātnes vārdā” par EGGSHELL projektu. Interviju skatīt šeit
EGGSHELL projekta atklāšanas sanāksme:
25.05.2021 notika EGGSHELL projekta atklāšanas sanāksme, kurā auditorija tika iepazīstināta ar projekta galveno ideju un mērķi – ik gadu atkritumos nonāk miljoniem vistu olu čaumalu, kas varētu būt vērtīgs izejmateriāls jaunākās paaudzes biomateriālu ražošanai. Tādēļ olu čaumalas tiks izmantotas kā izejviela – kalcija avots – amorfu kalcija fosfātu sintēzei. Ar laboratorijā sintezētiem amorfiem kalcija fosfātiem var aizstāt kaula neorganisko daļu, kas nozīmē, ka tos var izmantot kaula lūzumu un dažādu citu saslimšanu ārstēšanai, kas saistītas ar kaulu masas zaudēšanu. Lai olu čaumalas tiktu izmantotas pilnībā, tiks ekstrahētas arī to membrānas, iegūstot olbaltumvielas ar augstu bioaktīvo vielu saturu un antibakteriālām īpašībām. Rezultātā būs iespējams izgatavot porainas, dabīgajiem kauliem līdzīgas pamatnes ar uzlabotām īpašībām.
Informācija par projekta aktualitātēm atrodama arī projekta partneru mājaslapās: Oslo Universitāte un Reikjavīkas Universitāte.