2023. gada septembris – novembris
Šā gada 8. novembrī Latvijas Universitātes Dabas mājā norisinājās konference “Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma (IF-NPP): viedie materiāli, fotonika un biomedicīna”, pulcējot plašu ekspertu un nozaru pārstāvju loku.
Konferences fokusā bija gan zinātnieku rezultātu prezentācijas par 2022. gadā Ekonomikas ministrijas izveidotās valsts pētījumu programmas IF-NPP projektu MOTE un BioMedPharm ietvaros paveikto, gan diskusija par valsts pasūtījuma nozīmi zinātņietilpīgu inovāciju un pētniecības attīstībā.
Konferences ietvaros zinātniskās izstrādnes prezentēja trīs BioMedPharm 6. darba pakas zinātnieki:
1. I.Bāgante “Izolētu orbītas pamatnes lūzumu 3D printēšana un ķirurģiskā plānošana”;
2. J.Lugiņina “Pentaciklisko triterpenoīdu fosfonātu atvasinājumu sintēze”;
3. K.Ķļaviņš “Biomateriālu ietekme uz šūnām”.
6. oktobrī 2023.g. norisinājās 64. Starptautiskā zinātniskā konference “Materiālzinātne un lietišķā ķīmija” (MSAC 2023), kuru organizēja RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte Rīgā, Latvijā.
MSAC 2023 konferencē tika diskutēts par tādām tēmām, kā funkcionālo keramiku; polimēriem un kompozītmateriāliem; biomateriāliem; ārstniecības vielu ķīmiju un tehnoloģiju; biotehnoloģiju; atjaunojamo degvielu tehnoloģijām; materiāliem un tehnoloģijām opto- un mikroelektronikai; būvniecības materiālu ķīmiju un tehnoloģiju; tekstila un apģērbu tehnoloģiju. Konferencē 18 dalībnieki piedalījās ar mutiskajiem un 21 dalībnieks ar stenda referātiem.
Konference bija sadalīta divās sesijās – RISEus2 noslēguma sesija un “Kiberdrošības materiāli un tehnoloģijas” sesija, kurā piedalījās 8 lektori no dažādām valstīm, tostarp no Latvijas, Francijas, Vācijas, Šveices un Portugāles.
Konferences ietvaros BioMedPharm WP6 darba pakas zinātniece Bc.sc.ing. Estere Oseļska prezentēja mutisko referātu “Calcium phosphate bone cements for doxorubicin delivery”.
2023. gada 29. septembrī RTU Materiālzinātnes un Lietišķās Ķīmijas fakultātē norisinājās Zinātnieku nakts pasākums, kurā BioMedPharm 6. darba pakas zinātnieki vairāk kā 800 apmeklētājiem piedāvāja izmēģināt aizraujošus eksperimentus, pagatavot biomateriālus un sniedza informāciju par Latvijas zinātnieku darbu gan RTU, gan starptautiskā mērogā, veicinot jauniešu un sabiedrības interesi par ķīmijas, ķīmijas tehnoloģijas un materiālzinātnes piedāvātajām plašajām iespējām.
No 3. līdz 8. septembrim 2023.g. Davosā, Šveicē, norisinājās zinātniskā konference “33rd Annual Conference of the European Society for Biomaterials” (ESB 2023), kuras mērķis bija veicināt sadarbību starp pētniekiem, profesoriem, ārstiem klīnicistiem un nozares pārstāvjiem, kuri ir ieinteresēti biomateriālu jomā.
Konferencē piedalījās 1200 dalībnieki no 55 valstīm ar 237 mutiskajiem un 759 stenda referātiem. Katru konferences dienu notika plenārās lekcijas (kopumā piecas). Konference bija sadalīta 63 zinātniskajās sesijās. Konferences laikā tika organizēta sesija “Scaffolds for bone regeneration”, kuru organizēja un vadīja BioMedPharm WP6 darba pakas vadītāja Prof., Dr.sc.ing. Dagnija Loča.
Konferences ietvaros Bc.sc.ing. Estere Oseļska prezentēja stenda referātu “Importance of the solid and liquid phase composition in calcium phosphate bone cement for the development of local drug delivery systems” (Poster B Session).
2023. gada jūnijs – augusts
2023. gada 13. jūnijā Eleonora Rieksta aizstāvēja maģistra darbu “Cietās/šķidrās fāzes ietekme uzα-trikalcija fosfāta kaulu cementu īpašībām”. Maģistra darba ietvaros eksperimentāli tika noteikta cietās/šķidrāsfāzes attiecības ietekme uz tādām kalcija fosfātu kaulu cementiem raksturīgajām īpašībām kā sacietēšanas laiks, mehāniskā izturība, injicējamība, kristāliskā struktūra, molekulārā struktūra un morfoloģija. Papildus kalcija fosfāta kaulu cementu paraugiem tika pievienots dabīgais polimērsε-poli-L-lizīns un noteiktas izveidoto kompozītu antimikrobiālās īpašības pret grampozitīvām, gramnegatīvām baktērijām un raugu.
2023. gada 3. jūnijā BioMedPharm projekta 6. darba pakas vadītāja Prof. Dagnija Loča kopā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra, Cilvēka ģenētikas un molekulārās medicīnas grupas vadītāju Prof. Jāni Kloviņu (BioMedPharm projekta 8. darba pakas vadītāju) tikās radio SWH raidījumā “Prāts izglābs pasauli”, kur kopā ar Ievu Siliņu diskutēja par NĀKOTNES MEDICĪNU (precīziju un biomateriāliem).
Plašāka informācija ŠEIT.
2023. gada marts – maijs
5. aprīlī BioMedPharm projekta jaunās zinātnieces E. Rieksta un E.Oseļska piedalījās “Ēnu dienās”, kurās 9. klases skolniekiem no Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas un Jelgavas Valsts ģimnāzijas visas dienas garumā bija iespēja viņas ēnot un piedalīties ar BioMedPharm projektu saistītos eksperimentos. Skolēni tika iepazīstināts ar biomateriālu jomu un tās pētniecības iespējām. Visa dienas garumā skolēniem bija iespēja sagatavot trīs veidu biomateriālus: 1) kalcija fosfāta kaulu cementus; 2) hidrogēlus uz hialuronskābes un ε-polilizīna bāzes; un-3) algināta mikrokapsulas. Lielāko interesi radīja algināta mikrokapsulu sintēze, jo tās varēja ņemt līdzi kā suvenīru. Eksperimentu laikā tika diskutēts ne tikai par biomateriāliem, bet arī par STEM jomas priekšmetu nozīmību, izvēloties nākotnes profesiju.
25. maijā BioMedPharm konsorcijs tikās Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, lai apspriestu projekta ieviešanas gaitu ar Ekonomikas ministrijas un Latvijas Zinātņu padomes pārstāvjiem.
2022. gada decembris – 2023. gada februāris
10.01.2023 BioMedPharm projekta partneri tikās projekta uzsākšanas sanāksmē Latvijas Organiskās Sintēzes Institūtā, kur katrs darba pakas vadītājs prezentēja savas darba pakas mērķus, kā arī paredzētos rezultātus. D.Loča, būdama 6. darba pakas “Lokālu zāļu piegādes sistēmu izveide uz personalizētu 3D biomateriālu implantu bāzes” vadītāja, sanāksmē ieskicēja gan darba pakas kopējo mērķi, gan komandu, kas apvienojusies mērķa sasniegšanai.